Today: 20.Nov.2018
ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ 2018

Καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς αλλά πολύ περισσότερο τους καλοκαιρινούς μήνες πάρα πολλοί Έλληνες αθλητές και πολλές Ελληνίδες αθλήτριες κέρδισαν με την αξία τους πολλά μετάλλια και βραβεία ανεβάζοντας την Ελλάδα στην 1η θέση Παγκοσμίως.

Ας τους απολαύσουμε...

Το χρυσό και το αργυρό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου κατέκτησαν οι δύο Ελληνίδες αθλήτριες Κατερίνα Στεφανίδη και Νικόλ Κυριακοπούλου στο Μονακό.

Η Στεφανίδη, πέρασε τα 4,85 μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, πετυχαίνοντας ρεκόρ αγώνων.

Η Κυριακοπούλου, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, περνώντας τα 4,80 μ. και επιστρέφοντας στο βάθρο μεγάλης διοργάνωσης.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια Βούλα Παπαχρήστου με άλμα στα 14,60 μέτρα κέρδισε την πρώτη θέση στον τελικό του τριπλούν γυναικών, και ισοφάρισε την καλύτερη φετινή της επίδοση.

Θρίαμβος και στο Παγκόσμιο για την Ελλάδα! Χρυσό μετάλλιο και στην κωπηλασία! Παγκόσμιες πρωταθλήτριες στη δίκωπο άνευ πηδαλιούχου νεανίδων αναδείχθηκαν οι 17χρονες Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπουρμπου, με μία συγκλονιστική εμφάνιση στο Παγκόσμιο της Τσεχίας.

Πρώτος παραμένει ο Ελευθέριος Πετρούνιας στους Κρίκους ανεβάζοντας ξανά την Ελλάδα στην κορυφή της διεθνούς κατάταξης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Γλασκώβη. Ο Πετρούνιας κατέκτησε το τέταρτο διαδοχικό χρυσό τους μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με ένα αψεγάδιαστο πρόγραμμα!

Ο σύγχρονος σταρ του αγωνίσματος ισοφάρισε το ρεκόρ του Ιταλού Γιούρι Κέκι, θριαμβευτή στους κρίκους σε τέσσερα διαδοχικά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (1990, 1992, 1994, 1996), ενώ παράλληλα μπήκε στο «κλαμπ» με τους επτά κορυφαίους σπεσιαλίστες στην 63χρονη ιστορία του θεσμού.

Στο Παγκόσμιο Τουρνουά Τένις τα φώτα είναι στραμμένα στον Έλληνα Τσιτσιπά ο οποίος σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο στους αγώνες του Wimbledon.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε 2-1 τον Σέρβο θρύλο Νόβακ Τζόκοβιτς, κάτοχο 13 τίτλων Grand Slam και 69 τίτλων συνολικά, νο 1 του κόσμου για πολύ μεγάλο διάστημα και τώρα νο 10.

Μετά επικρατεί στα προημιτελικά του Rogers Cup του Γερμανού Αλεξάντερ Ζβέρεφ, νο 3 στον κόσμο και περυσινού τροπαιούχου. Είναι η πέμπτη νίκη επί αντιπάλου που βρίσκεται στο «top-10».

Ενώ στα ημιτελικά του Rogers Cup στο Τορόντο, νικάει με ανατροπή 2-1 τον Νοτιοαφρικανό Κέβιν Άντερσον, νο 6 στον κόσμο και προκρίνεται για πρώτη φορά σε έναν τελικό masters 1000. Είναι η έκτη νίκη επί αντιπάλου που βρίσκεται στο «top-10».

Τις καλύτερες ευχές του στον Στέφανο Τσιτσιπά εξέφρασε και ο Rafael Nadal τον οποίο δεν κατάφερε φέτος να κερδίσει, αλλά θεωρεί πως η πορεία του Έλληνα αθλητή είναι αναπόφευκτα ανοδική.

Σε ηλικία 20 ετών ο Μίλτος Τεντόγλου ανάγκασε την Ευρώπη να υποκλιθεί στο ταλέντο του. Ο νεαρός πρωταθλητής του μήκους με άλμα στα 8,25 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Βερολίνο.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου κι έφθασε στην πρώτη συμμετοχή του στη διοργάνωση στη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του, σε ηλικία μόλις 20 ετών.

Ο σπουδαίος άλτης της ΓΕ Γρεβενών κατέκτησε την πρώτη θέση με 8.25μ, που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση, αφού είχε κάνει 8.24μ.

«Σαρώνουν» οι Έλληνες κολυμβητές στην Ισπανία και τους Μεσογειακούς Αγώνες 2018 της Ταραγόνα, καθώς Ανδρέας Βαζαίος και Απόστολος Χρήστου κατέκτησαν χρυσά μετάλλια.

Και η κατάκτηση διακρίσεων με απονομή μεταλλίων συνεχίζεται, καθώς δύο μετάλλια κατέκτησε και η Κωνσταντίνα Μπεντέλη στην Άρση Βαρών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στην κατηγορία των 58κ. σήκωσε 91κ. στο αρασέ και ήρθε 1η, ενώ στο ζετέ με 107κ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια στις διακρίσεις των Ελλήνων αθλητών! Σας θαυμάζουμε!